ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΕΞΙΑΣ

Ειδικότητες
Βοηθός Νοσηλευτή | Αισθητικής Τέχνης
Επιλέγω Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας, γιατί:
Βοηθός Νοσηλευτή | Αισθητικής Τέχνης

1. Η Νοσηλευτική είναι ένα επάγγελμα με ιστορία, πρακτικό και χρήσιμο καθώς παρέχει γνώσεις για την υγεία.

2. Είναι ένα ανθρωπιστικό επάγγελμα καθώς όποιος το κατέχει αντλεί ικανοποίηση παρέχοντας βοήθεια σε άλλους ανθρώπους.

3. Αποκτώ γνώσεις ανατομίας - φυσιολογίας του ανθρωπίνου οργανισμού, γυναικολογίας - παιδιατρικής, μικροβιολογίας, πρώτων βοηθειών σε θεωρητικό και εργαστηριακό επίπεδο

Μετά το λυκείο μπορώ:

Βοηθός Νοσηλευτή Αισθητικής Τέχνης

1. Να εισαχθώ σε ΑΕΙ

2. Να φοιτήσω στο Γ' εξάμηνο στο Ι.Ε.Κ

3. Να εργαστώ σε ιδιωτικά και δημόσια, νοσοκομεία, κέντρα υγείας, ΙΚΑ, ΚΑΠΗ, δήμους και κατασκηνώσεις.

4. Να εργαστώ σε εθελοντικές οργανώσεις "γιατροί χωρίς σύνορα", "Praksis".

5. Να συμμετέχω σε τάξη μαθητείας

1. Να εισαχθώ σε ΑΕΙ

2. Να φοιτήσω στο Γ' εξάμηνο στο Ι.Ε.Κ

3. Να εργασθώ σε Ινστιτούτα Αισθητικής, σε ιατρεία Δερματολόγων και Πλαστικών Χειρουργών.

4. Να εργασθώ σε καταστήματα καλλυντικών, σε φαρμακεία, στην τηλεόραση, στο θέατρο, σε κέντρα ονυχοπλαστικής

5. Να εργασθώ σε κέντρα ευεξίας – χώρους SPA και λουτροθεραπείας, σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες

Να συμμετέχω σε τάξη μαθητείας